<p>W dniu 26 stycznia 2015 roku w Rzeszowie odbyło się podpisanie kontraktu  eksportowego pomiędzy sp&oacute;łką Makarony Polskie SA a firmą Raya  Distribution. Raya Distribution jest firmą spożywczą należącą do Raya  Holding for Technology and Communications, sp&oacute;łki publicznej, notowanej  na giełdzie w Kairze od maja 2005 roku.</p><p><strong>&minus; Dwadzieścia pięć lat temu, z grupą wsp&oacute;łpracownik&oacute;w rozpoczynałem tutaj projekt, kt&oacute;ry dzisiaj jest znanym w Polsce brandem &ndash; Praska Giełda Spożywcza &nbsp;&ndash; powiedział Zenon Daniłowski, przewodniczący Rady Nadzorczej, jej założyciel i długoletni prezes, witając gości podczas obchod&oacute;w z okazji ćwierćwiecza działalności firmy.</strong></p><p><strong>Praska Giełda Spożywcza obchodzi w tym roku 25-lecie swojej działalności. Jubileuszowa uroczystość w ogrodach leśnych restauracji &bdquo;Na Skrajnej&rdquo; zgromadziła liczne grono gości.</strong></p><p><strong><span> </span>Na okoliczność 25-lecia działalności Praskiej Giełdy Spożywczej, jej przedstawiciele oraz operatorzy zostali 29 września br. przyjęci przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela.</strong></p>
Aktualności

Makarony Polskie partnerem „polskiego Davos” w Krynicy

Delegacja Makaronów Polskich uczestniczyła w dniach 3–5 września 2019 r. w XXIX Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju – corocznym spotkaniu przedstawicieli kręgów gospodarczych i politycznych Europy Środkowo-Wschodniej.

Prezes Makaronów Polskich Zenon Daniłowski wziął udział w panelu dyskusyjnym na temat: „Slow food. Slow fashion. Slow life. Jak wygrywać przewagi konkurencyjne i modę na produkty eko?” Uczestnikami panelu byli również: Michał Gontarz z Jeronimo Martins Polska S.A., Karol Krajewski – doradca ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Wiesław Pióro – prezes uzdrowiska Krynica Żegiestów S.A., Małgorzata Then – prezes zarządu Botremu sp. z o.o. oraz moderująca dyskusję Monika Piątkowska – prezydent Izby Gospodarczej Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz.

Zenon Daniłowski zauważył, że makarony wytwarzane przez spółkę Makarony Polskie – głównie z pełnego przemiału zboża – są źródłem cennych dla organizmu minerałów. Przeszkodą dla większego niż obecnie udziału produktów eko w koszykach konsumentów jest ich wyższa cena. Makaron wytworzony z surowca ekologicznego jest znacząco droższy i w związku z tym nie sprzedaje się jak pozostały asortyment. Mimo to stopniowo coraz większe powodzenie zdobywa makaron z roślin strączkowych – soczewicy, ciecierzycy czy zielonego groszku. – Makarony ekologiczne i prozdrowotne stanowią już 15 proc. naszej produkcji – podkreślił.

Przedstawiciel Jeronimo Martins przypomniał, że sieć handlowa Biedronka od pewnego czasu promuje poszczególne marki żywności ekologicznej w formie akcji in&out.

Z kolei Karol Krajewski zwrócił uwagę na wspieranie przez ministerstwo rolnictwa produktów slow food, które kojarzymy z naturalnym smakiem i zdrową żywnością. Nawiązał też do ubiegłorocznej debaty podczas Forum w Krynicy – także z udziałem Zenona Daniłowskiego – kiedy dyskutowano o sposobach ograniczania marnotrawstwa żywności. Wybór tamtego tematu okazał się proroczy, bo oto po niespełna roku zyskał on postać ustawy podpisanej przez prezydenta. Oby temat tegorocznej dyskusji był dobrym prognostykiem dla większego wsparcia przez rządzących wytwarzania produktów ekologicznych.

Delegacja Makaronów Polskich w Krynicy uczestniczyła w licznych panelach Forum, a także odbyła szereg spotkań z przedstawicielami polskich władz oraz firm i instytucji uczestniczących w tegorocznym Forum Ekonomicznym. Prezes Zenon Daniłowski spotkał się m.in. z marszałkiem Podkarpacia Władysławem Ortylem oraz z kierownictwem Szkoły Głównej Handlowej.